عضویت صدا و سیما در شورای اجرایی ABU - با دیوان حافظ مشورت کنیم

عضویت صدا و سیما در شورای اجرایی ABU

عضویت صدا و سیما در شورای اجرایی ABU    
۱۳۹۴\۰۸\۱۱ - ۳:۴۸ PM


سازمان صدا و سیما در پنجاه و دومین مجمع عمومی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه موفق به عضویت در شورای اجرایی این اتحادیه شد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما  به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، در پنجاه و دومین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه که در استانبول - ترکیه برگزار شد، سازمان صدا و سیما موفق شد با کسب اکثریت آرا، عضویت شورای اجرایی ABU را بدست آورد.

در این اجلاس، پس از اعلام نامزدی ایران از جانب کشور هند و با حمایت اعضاء مهم این اتحادیه از جمله KBS کره جنوبی، NHK ژاپن و TRTترکیه، سازمان صدا و سیما توانست با دست یابی به آرای اکثریت اعضاء، عضو شورای اجرایی ای بی یو (ABU) شود.

اعضاء شورای اجرایی اتحادیه رادیو و تلویزیون های آسیا - اقیانوسیه را اعضای مجمع عمومی برای یک دوره سه ساله انتخاب می کنند.

این شورا سالی دو بار تشکیل جلسه می­دهد تا در خصوص موضوعات مهم این اتحادیه از جمله تعیین خط مشی ها، بررسی امور اجرایی و مالی و همچنین مسایل دیگری که اتحادیه با آن ها رو برو است، تصمیم گیری کند.

15 کشور عضو شورای اجرایی اتحادیه ABU هستند.
------------------
حمایت از مظلومان براساس نص صریح قانون اساسی    
۱۳۹۴\۰۸\۱۱ - ۴:۳۷ PM


رئیس قوه قضائیه گفت: براساس نص صریح قانون اساسی از همه مظلومان کشورهای سوریه ، عراق ، افغانستان ، فلسطین ، یمن و لبنان که از ما طلب استمداد می کنند حمایت می کنیم.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ آیت الله صادق آملی لاریجانی در همایش روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به تشریح حیات طیبه قرآنی و تمایز آن با مدرنیته و حیات مورد نظر غرب اشاره کرد و افزود: همه تکاپوی غرب این است که تولیدات خود را بیشتر کنند و کمتر فکر می کند  آیا این تولیدات آثاری بر محیط زیست و دیگر عرصه ها دارد یا ندارد؟

وی گفت: البته پیشرفت های زیادی هم در غرب حاصل می شود اما عقلانیت مورد نظر آنها محصور به عقلانیت ابزاری است.

آیت الله لاریجانی افزود: ما در مقابل حیات غربی ، حیات قرآنی داریم اما غربی ها سرمایه گذاری های کلانی می کنند تا جوامع دیگر را زیر چتر خود بیاورند.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن مجید درخصوص حیات طیبه گفت:‌ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هم به حیات طیبه مورد توجه قرآن، توجه ویژه دارد به این ترتیب که در اصل دوم قانون اساسی تصریح شده که جمهوری اسلامی ایران نظامی برپایه ایمان به خدای یکتاست.

آیت الله لاریجانی به دیگر بندهایی از اصل سوم قانون اساسی اشاره کرد و افزود: براساس بند شانزدهم این اصل، تنظیم سیاست خارجی باید براساس معیارهای اسلام و حمایت بی دریغ از مستضعفان جهان باشد.

نترسیدن از استکبار، نشان دهنده حیات قرآنی است

رئیس دستگاه قضا ، نترسیدن از سلطه های استکباری و مقابله با سلطه طلبی را از لوازم حیات قرآنی خواند و گفت: یک زمان امام راحل فرمودند  آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند و برخی که این حرف باب میلشان نبود گفتند آمریکا خیلی کارها می کند ، خیلی کشورها را سرنگون می کند و نباید گفت آمریکا کاری نمی تواند بکند.

آیت الله لاریجانی ادامه داد: این افراد عمق سخن امام را درک نکردند چرا که مغز کلام امام این بود که مومن تسلیم نمی شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش حیات حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را نیز مصداق حیات مورد توجه قرآن خواند و گفت: امام حسین (ع) حقیقتی را می دیدند و به خدایی اتکال داشتند  به همین علت تسلیم جور زمانش نشدند.

آیت الله لاریجانی افزود: در روابط خارجی و در چالش هایی که دنیای غرب برای ما ایجاد می کند توجه به استقلال ایمانی و نترسیدن از استکبار نشان دهنده حیات قرآنی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش هجمه های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران را سیاسی و منافقانه خواند و گفت: اینها دلشان برای حقوق بشر نسوخته است چرا که در عربستان هیچ اثری از حقوق بشر و انتخابات نیست اما هیچ گاه عربستان متهم نمی شود.

رئیس قوه قضائیه افزود: بحث جنایات وحشیانه عربستان در یمن نیز مسئله ای است که کشورهای غربی به راحتی از آن می گذرند؛ مگر اینها حقوق بشر نیست؟

 فاجعه منا  نشان دهنده بی توجهی به حقوق بشر بود

وی گفت:  همراهی و همکاری نکردن دولت سعودی در فاجعه منا نیز نشان دهنده بی توجهی به حقوق بشر بود که غربی ها و مدعیان دروغین حقوق بشر از همه این موارد غافلند.

آیت الله لاریجانی افزود: آیا داعش که با حمایت عربستان و برخی کشورهای منطقه ، منطقه را نا امن کرده حقوق بشر است؟

وی گفت:‌ اگر در کشور ما کسی بمب گذاری کند عده ای را به کشتن دهد و او را اعدام کنیم این کشورها دادشان در می آید که در ایران حقوق بشر نیست در حالی  که عربستان مدت هاست که یک روحانی آزاده به نام آیت الله نمر را زندانی کرده است و هم اکنون اصرار بر اعدام او دارد اما این کشورهای مدعی حقوق بشر دم نمی زنند.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش به موضوع قصاص اشاره کرد و افزود: آنها اجرای این حکم الهی و قرآنی را در ایران مورد نقد قرار می دهند در حالی که در عربستان هم قصاص انجام می شود.

وی گفت: قصاص ، حیات انسان هاست و اعدام نیست و حق اولیاء دم است و غربی هایی که خودشان مدعی هستند در برخی ایالت های آمریکا خودشان هم حکم اعدام را دارند.

آیت الله لاریجانی افزود: ما در چارچوب های ایمانی خود از حقوق بشر تفسیر می کنیم و غرب نمی تواند اعتقادات حقوق بشری خود را به ما تحمیل کند.

وی گفت:‌ در حقوق بشر مورد نظر آنها ، ازدواج با همجنس مجاز است  ما چرا باید چنین حقوق بشری را بپذیریم و مبنای این حق بشری چیست؟

آیت الله لاریجانی افزود: ما با افتخار روی نحوه حیات ایمانی خود ایستادگی و حقوق بشر مورد نظر اسلام را پیگیری می کنیم و غربی ها نمی توانند کرامت انسانی را برای ما تفسیر کنند چرا که ما انسان را براساس تعریف قرآن درک می کنیم نه انسان مورد نظر مدرنیته.

با مظلومان پیوند ایمانی داریم

رئیس قوه قضائیه گفت: ما بر این اساس با مظلومان پیوند ایمانی داریم و هر ندای یاللمسلمینی که در عالم بلند شود به آن بی تفاوت نخواهیم بود و تصریح قانون اساسی هم بر این است که باید در مقابل کشورهای مستضعف رابطه ایمانی داشته باشیم.

آیت الله آملی لاریجانی همچنین گفت: تحولات خوبی در سال های اخیر در قوه قضائیه به ویژه در بحث منابع انسانی و فناوری اطلاعات رخ داده است و بسیاری از کارهای درون قوه از طریق این فناوری ها انجام می شود.

وی بر توجه قوه قضائیه به بحث پیشگیری از وقوع جرم اشاره کرد و گفت: به همین منظور معاونتی در قوه قضائیه تشکیل دادیم.

رئیس دستگاه قضا ، افزایش نظارت های درون سازمانی و برون سازمانی و توجه هر چه بیشتر به حقوق بشر را از موارد مورد توجه در قوه قضائیه برشمرد و به تعامل خوب قوه قضائیه با دولت اشاره کرد.

وی افزود: قوه قضائیه با حفظ استقلال خود و در چارچوب وظایفش تا حد امکان دولت را در عرصه های اقتصادی و اجرایی یاری می کند و در بحث برجام هم تلاش شد با نگاهی واقع بینانه و به دور از افراط و تفریط با دولت همکاری کنیم.

آیت الله لاریجانی حمایت از سرمایه گذاری ها در کشور را نیازمند ارتقاء هر چه بیشتر امنیت قضایی خواند و گفت: ما در این زمینه هم تلاش می کنیم دولت را یاری کنیم.

وی افزود: اگرچه برخورد با مفاسد اقتصادی گاهی اوقات آثار روانی خاص خود را دارد اما بحث برخورد با مفاسد را نباید با موضوع حمایت از سرمایه گذاری های صحیح و قانونی خلط کرد.

محمدجواد ظریف پس از پایان سخنان آیت الله لاریجانی از اصحاب رسانه خواست تا جلسه را ترک کنند تا سفرای حاضر در مجلس با فراغ خاطر بهتری سوالات خود را طرح کنند.

_____________________________


همیشه در پی سرنوشتی بهتر برای خود باش، توان آدمی را پایانی نیست . حکیم ارد بزرگ

هنگام گام برداشتن به سوی آرمان های بزرگ ، تنها به توانایی های خود اندیشه کن . حکیم ارد بزرگ

هنگامی که آرمان خویش را بیابیم، خود به خود، نا امیدی ها کنار می روند. حکیم ارد بزرگ

هیچ آرزویی ، بدون پژوهش و تلاش ، به سرانجام نخواهد رسید .  حکیم ارد بزرگ

هیچ فرازی ، در برابر آدم های پاکباخته ، توان ایستادگی ندارد .  حکیم ارد بزرگ (فیلسوف ایرانی)

هیچ کس و هیچ چیز ، نمی تواند از پویندگی ما جلوگیری کند .  حکیم ارد بزرگ (فیلسوف ایرانی)

به جای آنکه به دنبال انسان سازی باشیم، یاد بگیریم چگونه مهربانانه با دیگران رفتار کنیم . حکیم ارد بزرگ

به هنگام گرفتاری ، پند از بزرگان و خردمندان بگیریم ، نه رمالان و جادوگران. حکیم ارد بزرگ

بیچاره آدمی که ، راه درست زندگی خویش را از نادان می پرسد. حکیم ارد بزرگ

بیشتر سخنانی که به پادشاهان گذشته نسبت می دهند، دروغ و بی پایه و اساس است. حکیم ارد بزرگ (فیلسوف ایرانی)


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نظر بدهید
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد